Sandvik Coromant SPKN 15 04 ED R 2040 Insert for milling
Next
Sandvik Coromant SPKN 15 04 ED R 4240 Insert for milling
Previous
Sandvik Coromant SPKN 15 04 ED R 4240 Insert for milling
Previous
R 317,40
inc. vat
In stock
SKU
5751062
Insert for milling
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
Insert for milling
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 11.9g |
| AN - Clearance Angle Major | 11deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 15.875mm |
| RE - Corner Radius | 0.85mm |
| Insert Thickness | 4.7625mm |
| LE - Cutting Edge Effective Length | 13.5mm |
| L - Cutting Edge Length | 15.875mm |
| KRINS - Major Cutting Edge Angle | 75deg |
| BS - Wiper Edge Length | 1.4mm |
| GAN - Insert Rake Angle | 0deg |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 12mm |
| KCH - Corner Chamfer | 37deg |
| CHW - Corner Chamfer Width | 0.8mm |
| ORDCODE | SPKN 15 04 ED R SMA |
| CHANGEDATE | 2022-04-06 03:15:00.000 |
| Hand | R |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 1 |
| SC - Insert Shape Code | S |
| SSC - Insert Seat Size Code | 15 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MISO_SP1504ED_1 |
| Grade | SMA |
| SUBSTRATE | HW |
| CEDC - Cutting Edge Count | 4 |
| WEP - Wiper Edge Property | True |
More from Sandvik Coromant
Write Your Own Review