Sandvik Coromant STFCR 1010E 09 CoroTurn™ 107 shank tool for turning
Next
Sandvik Coromant SRSCL 3225P 06 CoroTurn™ 107 shank tool for turning
Previous
Sandvik Coromant SRSCL 3225P 06 CoroTurn™ 107 shank tool for turning
Previous
R 1 875,65
inc. vat
In stock
SKU
5751130
CoroTurn® 107 shank tool for turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroTurn® 107 shank tool for turning
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| LF - Functional Length | 125mm |
| TQ - Torque | 3Nm |
| WT - Weight Of Item | 335g |
| OAL - Overall Length | 125mm |
| OHX - Maximum Overhang | 25mm |
| LSC - Clamping Length | 100mm |
| RMPX - Maximum Ramping Angle | 90deg |
| BAWS - Workpiece Side Body Angle | 0deg |
| BAMS - Machine Side Body Angle | 0deg |
| WF - Functional Width | 16mm |
| HF - Functional Height | 20mm |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | 0deg |
| LAMS - Inclination Angle | 0deg |
| AN - Clearance Angle Major | 7deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 12mm |
| RE - Corner Radius | 6mm |
| Insert Thickness | 4.7625mm |
| H - Shank Height | 20mm |
| LU - Usable Length | 25mm |
| B - Shank Width | 20mm |
| ORDCODE | SRDCN 2020K 12-A |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_VKT01_A2020_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 0 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 0 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-08-18 15:52:00.000 |
| MTP - Clamping Type Code | S |
| CUTINT_MASTER - Part 2 Of Cutting Item Interface Identifiers | WISO_RC1204M_2 |
| Hand | N |
| MIID - Master Insert Identification | RCMT 12 04 M0 |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SC - Insert Shape Code | R |
| SSC - Insert Seat Size Code | 12 |
| CICT - Cutting Item Count | 1 |
| DPC - Damping Property | False |
| NROTF - Non Rotating Functionality | True |
| RTOF - Rotating Functionality | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant R216F-30 70 E-L 1010 CoroMill™ 216F ball nose insertR 2 456,40 inc. vat -
Sandvik Coromant R216-32T16 CoroMill™ 216 ball nose milling cutterR 8 903,30 inc. vat -
Sandvik Coromant R216-32 06 E-M 1025 CoroMill™ 216 ball nose insertR 1 150,00 inc. vat -
Sandvik Coromant R216F-16 40 E-L P20A CoroMill™ 216F ball nose insertR 1 308,70 inc. vat
Write Your Own Review