Sandvik Coromant TCGT 11 02 02-UM H13A CoroTurn™ 107 insert for turning
Next
Sandvik Coromant TCGT 11 02 01-UM 5015 CoroTurn™ 107 insert for turning
Previous
Sandvik Coromant TCGT 11 02 01-UM 5015 CoroTurn™ 107 insert for turning
Previous
R 287,50
inc. vat
In stock
SKU
5752077
CoroTurn® 107 insert for turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroTurn® 107 insert for turning
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 1g |
| AN - Clearance Angle Major | 7deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 5.55625mm |
| RE - Corner Radius | 0.3969mm |
| Insert Thickness | 2.38125mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 2.5mm |
| LE - Cutting Edge Effective Length | 8.97mm |
| L - Cutting Edge Length | 9.624mm |
| ORDCODE | TCGT 09 02 04L-K 1115 |
| CHANGEDATE | 2021-12-17 19:20:00.000 |
| Hand | L |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SC - Insert Shape Code | T |
| SSC - Insert Seat Size Code | 09 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MISO_TC0902_1 |
| Grade | 1115 |
| COATING | PVD TiAlN+TiAlN |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | K |
| CEDC - Cutting Edge Count | 3 |
| WEP - Wiper Edge Property | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant C5-TRE-OK60B Manual clamping unit for Okuma machinesR 31 248,95 inc. vat -
Sandvik Coromant C4-DNI-OK60B-E Driven tool holder for Okuma machinesR 86 632,95 inc. vat -
Sandvik Coromant C4-DNI-OK60B-I Driven tool holder for Okuma machinesR 112 604,55 inc. vat
Write Your Own Review