Sandvik Coromant TCMT 22 04 12-KR 3225 CoroTurn™ 107 insert for turning
Next
Sandvik Coromant TCMT 22 04 08-KM 3225 CoroTurn™ 107 insert for turning
Previous
Sandvik Coromant TCMT 22 04 08-KM 3225 CoroTurn™ 107 insert for turning
Previous
R 322,00
inc. vat
In stock
SKU
6868302
CoroTurn® 107 insert for turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroTurn® 107 insert for turning
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 0.011kg |
| AN - Clearance Angle Major | 7deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 12.7mm |
| RE - Corner Radius | 0.7938mm |
| Insert Thickness | 4.7625mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 5.5mm |
| LE - Cutting Edge Effective Length | 21.197mm |
| L - Cutting Edge Length | 21.997mm |
| ORDCODE | TCMT 22 04 08-KR 3225 |
| CHANGEDATE | 2021-12-17 21:40:00.000 |
| Hand | N |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SC - Insert Shape Code | T |
| SSC - Insert Seat Size Code | 22 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MISO_TC2204_1 |
| Grade | 3225 |
| COATING | CVD TiCN+Al2O3+TiN |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | KR |
| CEDC - Cutting Edge Count | 3 |
| WEP - Wiper Edge Property | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant R216-32 06 E-M 1025 CoroMill™ 216 ball nose insertR 1 150,00 inc. vat -
Sandvik Coromant R216F-30 70 E-L 1010 CoroMill™ 216F ball nose insertR 2 456,40 inc. vat -
Sandvik Coromant R216-32T16 CoroMill™ 216 ball nose milling cutterR 8 903,30 inc. vat -
Sandvik Coromant R216F-16 40 E-L P20A CoroMill™ 216F ball nose insertR 1 308,70 inc. vat
Write Your Own Review