Sandvik Coromant TLTF-3L H13A Top Lok insert for thread turning
Next
Sandvik Coromant TLTF-2R 4125 Top Lok insert for thread turning
Previous
Sandvik Coromant TLTF-2R 4125 Top Lok insert for thread turning
Previous
R 898,15
inc. vat
In stock
SKU
5753295
Top Lok insert for thread turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
Top Lok insert for thread turning
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 19.1g |
| AN - Clearance Angle Major | 10deg |
| RE - Corner Radius | 0.165mm |
| Insert Thickness | 11.5062mm |
| W1 - Insert Width | 6.477mm |
| TPN - Minimum Thread Pitch | 1.25mm |
| TPX - Maximum Thread Pitch | 6.25mm |
| TPIN - Minimum Threads Per Inch | 4 |
| TPIX - Maximum Threads Per Inch | 20 |
| HA - Theoretical Thread Height | 4.978mm |
| PDX - Profile Distance Ex | 3.25mm |
| PDY - Profile Distance Ey | 0mm |
| ORDCODE | TLT-4R 1125 |
| CHANGEDATE | 2021-12-21 11:03:00.000 |
| Hand | R |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 5 |
| SSC - Insert Seat Size Code | 4 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MCOR_CL4R_1 |
| Grade | 1125 |
| COATING | PVD TiAlN |
| SUBSTRATE | HC |
| THFT - Thread Form Type | VP60 |
| TPT - Thread Profile Type | P |
| TTP - Thread Type | EXT_INT |
| CEDC - Cutting Edge Count | 2 |
| NT - Tooth Count | 1 |
Write Your Own Review