Sandvik Coromant TLTF-3L 1125 Top Lok insert for thread turning
Next
Sandvik Coromant TLTF-2L 1125 Top Lok insert for thread turning
Previous
Sandvik Coromant TLTF-2L 1125 Top Lok insert for thread turning
Previous
R 595,70
inc. vat
In stock
SKU
5954539
Top Lok insert for thread turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
Top Lok insert for thread turning
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 1.8g |
| AN - Clearance Angle Major | 10deg |
| RE - Corner Radius | 0.076mm |
| Insert Thickness | 5.5626mm |
| W1 - Insert Width | 3.81mm |
| TPN - Minimum Thread Pitch | 0.6mm |
| TPX - Maximum Thread Pitch | 2mm |
| TPIN - Minimum Threads Per Inch | 12 |
| TPIX - Maximum Threads Per Inch | 44 |
| HA - Theoretical Thread Height | 1.575mm |
| PDX - Profile Distance Ex | 2.794mm |
| PDY - Profile Distance Ey | 0mm |
| ORDCODE | TLTF-2R 1125 |
| CHANGEDATE | 2022-06-23 12:11:00.000 |
| Hand | R |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 5 |
| SSC - Insert Seat Size Code | 2 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MCOR_CL2R_1 |
| Grade | 1125 |
| COATING | PVD TiAlN |
| SUBSTRATE | HC |
| THFT - Thread Form Type | VP60 |
| TPT - Thread Profile Type | P |
| TTP - Thread Type | EXT_INT |
| CEDC - Cutting Edge Count | 2 |
| NT - Tooth Count | 1 |
More from Sandvik Coromant
Write Your Own Review