Sandvik Coromant TPGN 11 03 04 H1P T-Max™ insert for turning
Next
Sandvik Coromant TPAN 16 03 PP SMA Insert for milling
Previous
Sandvik Coromant TPAN 16 03 PP SMA Insert for milling
Previous
R 301,30
inc. vat
In stock
SKU
5754768
Insert for milling
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
Insert for milling
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 2g |
| AN - Clearance Angle Major | 11deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 6.35mm |
| Insert Thickness | 3.175mm |
| LE - Cutting Edge Effective Length | 9.2mm |
| L - Cutting Edge Length | 10.999mm |
| KRINS - Major Cutting Edge Angle | 90deg |
| BS - Wiper Edge Length | 0.7mm |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 9.2mm |
| KCH - Corner Chamfer | 30deg |
| ORDCODE | TPCN 11 03 PP 235 |
| CHANGEDATE | 2021-12-17 19:41:00.000 |
| Hand | N |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 1 |
| SC - Insert Shape Code | T |
| SSC - Insert Seat Size Code | 11 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MISO_TP1103PP_1 |
| Grade | 235 |
| COATING | CVD TiCN+TiN |
| SUBSTRATE | HC |
| CEDC - Cutting Edge Count | 3 |
| WEP - Wiper Edge Property | True |
Write Your Own Review