Sandvik Coromant TPGN 11 03 08 H1P T-Max™ insert for turning
Next
Sandvik Coromant TPGN 16 03 08 H1P T-Max™ insert for turning
Previous
Sandvik Coromant TPGN 16 03 08 H1P T-Max™ insert for turning
Previous
R 243,80
inc. vat
In stock
SKU
5754934
T-Max® insert for turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
T-Max® insert for turning
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 5.5g |
| AN - Clearance Angle Major | 11deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 9.525mm |
| RE - Corner Radius | 0.7938mm |
| Insert Thickness | 3.175mm |
| LE - Cutting Edge Effective Length | 15.6978mm |
| L - Cutting Edge Length | 16.4978mm |
| ORDCODE | TPGN 16 03 08 H13A |
| CHANGEDATE | 2021-12-17 19:42:00.000 |
| Hand | N |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 1 |
| SC - Insert Shape Code | T |
| SSC - Insert Seat Size Code | 16 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MISO_TP1603_1 |
| Grade | H13A |
| SUBSTRATE | HW |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | PGN |
| CEDC - Cutting Edge Count | 3 |
| WEP - Wiper Edge Property | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant R216-40B40-100 CoroMill™ 216 ball nose milling cutterR 12 399,30 inc. vat -
Sandvik Coromant R216-40B40-150 CoroMill™ 216 ball nose milling cutterR 12 399,30 inc. vat
Write Your Own Review