Sandvik Coromant TPUN 22 04 04 235 T-Max™ insert for turning
Next
Sandvik Coromant TPUN 22 04 04 2025 T-Max™ insert for turning
Previous
Sandvik Coromant TPUN 22 04 04 2025 T-Max™ insert for turning
Previous
R 248,40
inc. vat
Out of stock
SKU
5755071
Insert for milling
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
Insert for milling
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 5g |
| AN - Clearance Angle Major | 11deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 9.525mm |
| Insert Thickness | 3.175mm |
| LE - Cutting Edge Effective Length | 13mm |
| L - Cutting Edge Length | 16.4978mm |
| KRINS - Major Cutting Edge Angle | 90deg |
| BS - Wiper Edge Length | 1.2mm |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 13mm |
| KCH - Corner Chamfer | 44deg |
| ORDCODE | TPKR 16 03 PP R-WH 3040 |
| CHANGEDATE | 2021-12-17 19:44:00.000 |
| Hand | R |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 1 |
| SC - Insert Shape Code | T |
| SSC - Insert Seat Size Code | 16 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MISO_TP1603PP_1 |
| Grade | 3040 |
| COATING | CVD TiCN+Al2O3 |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | WH |
| CEDC - Cutting Edge Count | 3 |
| WEP - Wiper Edge Property | True |
More from Sandvik Coromant
Write Your Own Review