Sandvik Coromant TPKR 16 03 PP R-WH 3040 Insert for milling
Next
Sandvik Coromant TPKN 22 04 PD R HM Insert for milling
Previous
Sandvik Coromant TPKN 22 04 PD R HM Insert for milling
Previous
R 246,10
inc. vat
In stock
SKU
5755070
T-Max® insert for turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
T-Max® insert for turning
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 13g |
| AN - Clearance Angle Major | 11deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 12.7mm |
| RE - Corner Radius | 0.3969mm |
| Insert Thickness | 4.7625mm |
| LE - Cutting Edge Effective Length | 21.597mm |
| L - Cutting Edge Length | 21.997mm |
| ORDCODE | TPUN 22 04 04 2025 |
| CHANGEDATE | 2021-12-17 19:44:00.000 |
| Hand | N |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 1 |
| SC - Insert Shape Code | T |
| SSC - Insert Seat Size Code | 22 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MISO_TP2204_1 |
| Grade | 2025 |
| COATING | CVD TiCN+Al2O3+TiN |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | PUN |
| CEDC - Cutting Edge Count | 3 |
| WEP - Wiper Edge Property | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant A16K-SDXCL 07-R CoroTurn™ 107 boring bar for turningR 2 167,75 inc. vat
Write Your Own Review