Sandvik Coromant CCMT 06 02 04-UM 4335 CoroTurn™ 107 insert for turning
Next
Sandvik Coromant VBMT 11 02 04-UF 4335 CoroTurn™ 107 insert for turning
Previous
Sandvik Coromant VBMT 11 02 04-UF 4335 CoroTurn™ 107 insert for turning
Previous
R 285,20
inc. vat
In stock
SKU
7080747
CoroTurn® 107 insert for turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroTurn® 107 insert for turning
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 1.8g |
| AN - Clearance Angle Major | 5deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 6.35mm |
| RE - Corner Radius | 0.7938mm |
| Insert Thickness | 2.38125mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 2.8mm |
| LE - Cutting Edge Effective Length | 10.2709mm |
| L - Cutting Edge Length | 11.0709mm |
| ORDCODE | VBMT 11 02 08-UF 4335 |
| CHANGEDATE | 2022-09-23 20:25:00.000 |
| Hand | N |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SC - Insert Shape Code | V |
| SSC - Insert Seat Size Code | 11 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MISO_VB1102_1 |
| Grade | 4335 |
| COATING | CVD TiCN+Al2O3+TiN |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | UF |
| CEDC - Cutting Edge Count | 2 |
| WEP - Wiper Edge Property | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant 930-C6-HD-32-091 Coromant Capto™ to CoroChuckâ„¢ 930R 12 662,65 inc. vat -
Sandvik Coromant 930-C5-HD-20-082 Coromant Capto™ to CoroChuckâ„¢ 930R 10 015,35 inc. vat -
Sandvik Coromant 930-C5-HD-25-088 Coromant Capto™ to CoroChuckâ„¢ 930R 10 509,85 inc. vat -
Sandvik Coromant 930-C8-HD-20-097 Coromant Capto™ to CoroChuckâ„¢ 930R 12 512,00 inc. vat -
Sandvik Coromant 930-C6-HD-20-084 Coromant Capto™ to CoroChuckâ„¢ 930R 11 511,50 inc. vat -
Sandvik Coromant 930-C6-HD-25-087 Coromant Capto™ to CoroChuckâ„¢ 930R 12 086,50 inc. vat
Write Your Own Review