Sandvik Coromant VCEX 11 03 01R-F 5015 CoroTurn™ 107 insert for turning
Next
Sandvik Coromant VCEX 11 03 01R-F 1115 CoroTurn™ 107 insert for turning
Previous
Sandvik Coromant VCEX 11 03 01R-F 1115 CoroTurn™ 107 insert for turning
Previous
R 506,00
inc. vat
In stock
SKU
5755886
CoroTurn® 107 insert for turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroTurn® 107 insert for turning
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 2.7g |
| AN - Clearance Angle Major | 7deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 6.35mm |
| RE - Corner Radius | 0.1mm |
| Insert Thickness | 3.175mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 2.8mm |
| LE - Cutting Edge Effective Length | 10.9709mm |
| L - Cutting Edge Length | 11.0709mm |
| KRINS - Major Cutting Edge Angle | 93deg |
| BS - Wiper Edge Length | 1.22mm |
| ORDCODE | VCEX 11 03 01R-F 1125 |
| CHANGEDATE | 2021-12-17 19:51:00.000 |
| Hand | R |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SC - Insert Shape Code | V |
| SSC - Insert Seat Size Code | 11 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MISO_VC1103_1 |
| Grade | 1125 |
| COATING | PVD TiAlN+TiAlN |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | F |
| CEDC - Cutting Edge Count | 2 |
| WEP - Wiper Edge Property | True |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant C5-TRI-EM65A Manual clamping unit for EMAG machinesR 27 174,50 inc. vat -
Sandvik Coromant C5-TLI-EM65A Manual clamping unit for EMAG machinesR 27 174,50 inc. vat -
Sandvik Coromant C4-TRI-OK60A-DT Manual clamping unit for Okuma machinesR 44 997,20 inc. vat -
Sandvik Coromant C4-TLI-OK60A-DT Manual clamping unit for Okuma machinesR 44 997,20 inc. vat -
Sandvik Coromant C4-TRI-OK-B Manual clamping unit for Okuma machinesR 24 457,05 inc. vat
Write Your Own Review