Sandvik Coromant VCEX 11 03 00R-F 1115 CoroTurn™ 107 insert for turning
Next
Sandvik Coromant VCEX 11 03 00R-F 1105 CoroTurn™ 107 insert for turning
Previous
Sandvik Coromant VCEX 11 03 00R-F 1105 CoroTurn™ 107 insert for turning
Previous
R 419,75
inc. vat
In stock
SKU
5755925
CoroTurn® 107 insert for turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroTurn® 107 insert for turning
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 2.5g |
| AN - Clearance Angle Major | 7deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 6.35mm |
| RE - Corner Radius | 0.2mm |
| Insert Thickness | 3.175mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 2.8mm |
| LE - Cutting Edge Effective Length | 10.8709mm |
| L - Cutting Edge Length | 11.0709mm |
| ORDCODE | VCGT 11 03 02-UM 1515 |
| CHANGEDATE | 2021-12-17 19:51:00.000 |
| Hand | N |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SC - Insert Shape Code | V |
| SSC - Insert Seat Size Code | 11 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MISO_VC1103_1 |
| Grade | 1515 |
| COATING | CVD TiCN+Al2O3+TiN |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | UM |
| CEDC - Cutting Edge Count | 2 |
| WEP - Wiper Edge Property | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant TR-D13JCR 1616K-S CoroTurn™ TR shank tool for turningR 1 668,65 inc. vat -
Sandvik Coromant TR-D13JCR 2525M CoroTurn™ TR shank tool for turningR 1 971,10 inc. vat -
Sandvik Coromant TR-D13JCR 2020K CoroTurn™ TR shank tool for turningR 1 875,65 inc. vat -
Sandvik Coromant TR-D13JCR 16D CoroTurn™ TR shank tool for turningR 1 971,10 inc. vat
Write Your Own Review