Sandvik Coromant WPMT 02 01 02-MF 1125 CoroTurn™ 111 insert for turning
Next
Sandvik Coromant WNMX 21 12 51-MM 2015 Insert for bar peeling
Previous
Sandvik Coromant WNMX 21 12 51-MM 2015 Insert for bar peeling
Previous
R 1 922,80
inc. vat
In stock
SKU
5757041
Insert for bar peeling
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
Insert for bar peeling
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 0.163kg |
| AN - Clearance Angle Major | 0deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 31.75mm |
| RE - Corner Radius | 16mm |
| Insert Thickness | 12.7mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 9.12mm |
| LE - Cutting Edge Effective Length | 15mm |
| L - Cutting Edge Length | 20.76mm |
| KRINS - Major Cutting Edge Angle | 120deg |
| BS - Wiper Edge Length | 7.5mm |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 5mm |
| KCH - Corner Chamfer | 100deg |
| CHW - Corner Chamfer Width | 18mm |
| ORDCODE | WNMX 21 12 51-MM 2135 |
| CHANGEDATE | 2021-12-17 20:02:00.000 |
| Hand | L |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SC - Insert Shape Code | W |
| SSC - Insert Seat Size Code | 21 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MISO_WN2112_1 |
| Grade | 2135 |
| COATING | CVD TiCrN+Al2O3+TiN |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | MM |
| CEDC - Cutting Edge Count | 6 |
| WEP - Wiper Edge Property | True |
More from Sandvik Coromant
Write Your Own Review