Sandvik Coromant WNMG 08 04 12-WM 3210 T-Max™ P insert for turning
Next
Sandvik Coromant WNMG 08 04 12-WM 3005 T-Max™ P insert for turning
Previous
Sandvik Coromant WNMG 08 04 12-WM 3005 T-Max™ P insert for turning
Previous
R 185,15
inc. vat
Out of stock
SKU
5756837
CoroTurn® 111 insert for turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroTurn® 111 insert for turning
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 0.001kg |
| AN - Clearance Angle Major | 11deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 6.35mm |
| RE - Corner Radius | 0.3969mm |
| Insert Thickness | 2.38125mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 2.8mm |
| LE - Cutting Edge Effective Length | 3.9437mm |
| L - Cutting Edge Length | 4.3437mm |
| ORDCODE | WPMT 04 02 04-MF 1025 |
| CHANGEDATE | 2021-12-21 10:42:00.000 |
| Hand | N |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SC - Insert Shape Code | W |
| SSC - Insert Seat Size Code | 04 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MISO_WP0402_1 |
| Grade | 1025 |
| COATING | PVD TiAlN+TiN |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | MF |
| CEDC - Cutting Edge Count | 3 |
| WEP - Wiper Edge Property | False |
More from Sandvik Coromant
Write Your Own Review