Sandvik Coromant AA3B27-50 19 080 CAT-V to ISO 9766 adaptor
Next
Sandvik Coromant AA3B27-40 25 085 CAT-V to ISO 9766 adaptor
Previous
Sandvik Coromant AA3B27-40 25 085 CAT-V to ISO 9766 adaptor
Previous
R 2 098,75
inc. vat
In stock
SKU
5721549
CAT-V to ISO 9766 adaptor
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CAT-V to ISO 9766 adaptor
| CP - Coolant Pressure | 2000000Pa |
|---|---|
| DFC - Functional Diameter | 44.45mm |
| DCON - Connection Diameter | 31.75mm |
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 90mm |
| BD - Body Diameter | 52mm |
| LB - Body Length | 71mm |
| BHTA - Body Half Taper Angle | 0deg |
| TQ - Torque | 45Nm |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 180001/min |
| WT - Weight Of Item | 1.51kg |
| OAL - Overall Length | 158.26mm |
| OHX - Maximum Overhang | 90mm |
| LSC - Clamping Length | 64mm |
| ORDCODE | AA3B27-40 32 090 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_SKG37_C0400_1 |
| ADINTWS - Adaptive Interface Workpiece Direction | W_CYLISO_S1250_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 7 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 1 |
| DCPS - Data Chip Provision Size | 2 |
| CRKS - Connection Retention Knob Thread Size | 5/8"-11 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2021-12-20 22:30:00.000 |
| STDLET - Standard Letter | AD/B |
| STDNO - Standard Number | ASME B5.50 |
| DPC - Damping Property | False |
| DCP - Data Chip Provision | True |
| BBD - Balanced By Design | True |
| NROTF - Non Rotating Functionality | False |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant A345-127R38-13M CoroMill™ 345 face milling cutterR 19 550,00 inc. vat -
Sandvik Coromant A328-039B19-13M CoroMill™ 328 groove milling cutterR 6 111,10 inc. vat -
Sandvik Coromant A345-152R38-13L CoroMill™ 345 face milling cutterR 22 955,15 inc. vat -
Sandvik Coromant A345-152R38-13HX CoroMill™ 345 face milling cutterR 29 765,45 inc. vat -
Sandvik Coromant A360-406R63-Z15D28 CoroMill™ 360 face milling cutterR 62 964,80 inc. vat -
Sandvik Coromant A328-044B19-13M CoroMill™ 328 groove milling cutterR 6 446,90 inc. vat
Write Your Own Review