LOCTITE 648 Retaining Compound 250 ml
Previous
Loctite 660 50ml Quick Metal - a high strength retaining compound with good gap filling properties, ideal for repairing worn-out seats, keys, splines, bearings or tapers without remachining.
LOCTITE 660 is designed for the bonding of cylindrical fitting parts, particularly where bond gaps occurs such with worn parts, without the need for remachining. The product cures when confined in the absence of air between close-fitting metal surfaces and prevents loosening and leakage due to shock and vibration. This product exhibits excellent gap cure characteristics and is also suitable for retaining shims.
Your benefits
Ideal for repairing worn parts without remachining
Enables re-use of worn bearing seats, keys, splines or tapers
Suitable for retaining shims
P1 NSF Reg. No.: 123704
Technical Data
Diametrical clearance: Up to 0.5 mm
Service temperature range: -55°C to +150°C
Fixture time on steel: 15 min.
Pack sizes: 50ml
| Pack Size | 50ml |
|---|
| Agency Approvals / Specifications | NSF P1 |
| Colour | Grey: Silver |
| Fixture Time | 15.0 min. |
| Gap Fill | 0.25 - 0.5 mm |
| Key Characteristics | Thixotropic, Gap Filling, Strength: High Strength |
| Operating Temperature | -65.0 - 300.0 °F (-55.0 - 150.0 °C ) |
| Shear Strength, Steel | 23.0 N/mm² (3335.0 psi ) |
| Substrates | Metal: Steel |
| Viscosity | 250000.0 mPa·s (cP) |
| Technology | Acrylic |
| Chemical Type | Urethane methacrylate |
| Appearance (uncured) | Metallic gray paste |
| Fluorescence | No |
| Components | One component - requires no mixing |
| Viscosity | High |
| Cure | Anaerobic |
| Secondary Cure | Activator |
| Application | Retaining |
| Strength | High |
-
LOCTITE 5188 50ml Flange Sealant - NewSpecial Price R 938,07 inc. vat Regular Price R 1 103,61 inc. vat -
LOCTITE SI 587 BLUE 300 ml -GasketingSpecial Price R 804,52 inc. vat Regular Price R 946,48 inc. vat -
LOCTITE 242 Threadlocker 50 mlSpecial Price R 777,70 inc. vat Regular Price R 914,94 inc. vat -
LOCTITE 4090 50 g -Instant BondingSpecial Price R 634,82 inc. vat Regular Price R 746,86 inc. vat -
LOCTITE 262 Threadlocker 50 mlSpecial Price R 808,81 inc. vat Regular Price R 951,53 inc. vat -
LOCTITE 270 Threadlocker 50 mlSpecial Price R 777,70 inc. vat Regular Price R 914,94 inc. vat