Sandvik Coromant C4-570-3C 40 173 Coromant Capto™ to CoroTurn™ SL damped adaptor
Next
Sandvik Coromant C4-390.00-50 030 DIN 2080 to Coromant Capto™ adaptor
Previous
Sandvik Coromant C4-390.00-50 030 DIN 2080 to Coromant Capto™ adaptor
Previous
R 5 585,55
inc. vat
In stock
SKU
5727767
DIN 2080 to Coromant Capto® adaptor
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
DIN 2080 to Coromant Capto® adaptor
| CP - Coolant Pressure | 8000000Pa |
|---|---|
| DFC - Functional Diameter | 28mm |
| DCON - Connection Diameter | 40mm |
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 60mm |
| BD - Body Diameter | 97.5mm |
| LB - Body Length | 60mm |
| BHTA - Body Half Taper Angle | 0deg |
| TQ - Torque | 55Nm |
| WT - Weight Of Item | 2.997kg |
| OAL - Overall Length | 186.8mm |
| OHX - Maximum Overhang | 60mm |
| ORDCODE | C4-390.00-50 060 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_SKG21_A0500_1 |
| ADINTWS - Adaptive Interface Workpiece Direction | W_CCS03_C0400_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 1 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 1 |
| CRKS - Connection Retention Knob Thread Size | M24 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-01-20 05:10:00.000 |
| STDLET - Standard Letter | AD |
| STDNO - Standard Number | DIN2080 |
| DPC - Damping Property | False |
| BBD - Balanced By Design | False |
| NROTF - Non Rotating Functionality | False |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
More from Sandvik Coromant
Write Your Own Review