Sandvik Coromant C6-391.02-32 032 Coromant Capto™ reduction adaptor
Next
Sandvik Coromant C6-391.01-63 100A Coromant Capto™ extension adaptor
Previous
Sandvik Coromant C6-391.01-63 100A Coromant Capto™ extension adaptor
Previous
R 6 190,45
inc. vat
In stock
SKU
5729439
Coromant Capto® extension adaptor
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
Coromant Capto® extension adaptor
| CP - Coolant Pressure | 8000000Pa |
|---|---|
| DFC - Functional Diameter | 44mm |
| DCON - Connection Diameter | 63mm |
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 140mm |
| BD - Body Diameter | 63mm |
| LB - Body Length | 140mm |
| BHTA - Body Half Taper Angle | 0deg |
| TQ - Torque | 170Nm |
| WT - Weight Of Item | 3.104kg |
| OAL - Overall Length | 178mm |
| OHX - Maximum Overhang | 140mm |
| OHN - Minimum Overhang | 140mm |
| ORDCODE | C6-391.01-63 140A |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CCS01_C0630_1 |
| ADINTWS - Adaptive Interface Workpiece Direction | W_CCS03_C0630_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 3 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 1 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-05-11 14:48:00.000 |
| STDNO - Standard Number | ISO26623-2 |
| DPC - Damping Property | False |
| DCP - Data Chip Provision | False |
| BBD - Balanced By Design | False |
| NROTF - Non Rotating Functionality | True |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant R210-042A32-09H CoroMill™ 210 face milling cutterR 7 346,20 inc. vat -
Sandvik Coromant R210-042C4-09H CoroMill™ 210 face milling cutterR 8 446,75 inc. vat -
Sandvik Coromant R210-042A32-09M CoroMill™ 210 face milling cutterR 6 718,30 inc. vat
Write Your Own Review