Sandvik Coromant C10-570-40-RG Coromant Capto™ to CoroTurn™ SL adaptor
Next
Sandvik Coromant C6-SL70-LG-050 Coromant Capto™ to CoroTurn™ SL70 adaptor
Previous
Sandvik Coromant C6-SL70-LG-050 Coromant Capto™ to CoroTurn™ SL70 adaptor
Previous
R 10 442,00
inc. vat
In stock
SKU
5957910
Coromant Capto® to CoroTurn® SL70 adaptor
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
Coromant Capto® to CoroTurn® SL70 adaptor
| CP - Coolant Pressure | 15000000Pa |
|---|---|
| DFC - Functional Diameter | 55mm |
| DCON - Connection Diameter | 80mm |
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 90mm |
| TQ - Torque | 30Nm |
| WT - Weight Of Item | 2.971kg |
| OAL - Overall Length | 138mm |
| OHX - Maximum Overhang | 90mm |
| BAWS - Workpiece Side Body Angle | 0deg |
| WF - Functional Width | 35mm |
| HF - Functional Height | 0mm |
| LPR - Protruding Length | 90mm |
| OAH - Overall Height | 70.5mm |
| OAW - Overall Width | 95mm |
| WSC - Clamping Width | 70mm |
| ORDCODE | C8-SL70-LG-090 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CCS01_C0800_1 |
| ADINTWS - Adaptive Interface Workpiece Direction | W_SLHDSS_C0700_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 3 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 1 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-05-04 11:08:00.000 |
| STDNO - Standard Number | ISO26623-1 |
| Hand | L |
| DPC - Damping Property | False |
| DCP - Data Chip Provision | False |
| NROTF - Non Rotating Functionality | True |
| RTOF - Rotating Functionality | False |
More from Sandvik Coromant
Write Your Own Review