Sandvik Coromant MB-07TE93-02-10L 1025 CoroCut™ MB solid carbide head for turning
Next
Sandvik Coromant CXS-07T045-20-7240R 1025 CoroTurn™ XS solid carbide tool for turning
Previous
Sandvik Coromant CXS-07T045-20-7240R 1025 CoroTurn™ XS solid carbide tool for turning
Previous
R 725,65
inc. vat
In stock
SKU
5726723
CoroTurn® XS solid carbide tool for turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroTurn® XS solid carbide tool for turning
| DCON - Connection Diameter | 7mm |
|---|---|
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 47.25mm |
| WT - Weight Of Item | 0.03kg |
| OAL - Overall Length | 53.31mm |
| OHX - Maximum Overhang | 28mm |
| LSC - Clamping Length | 19.25mm |
| KAPR - Tool Cutting Edge Angle | 98deg |
| RMPX - Maximum Ramping Angle | 17deg |
| DMIN - Minimum Bore Diameter | 7.2mm |
| WF - Functional Width | 3.45mm |
| HF - Functional Height | 0mm |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | 0deg |
| LAMS - Inclination Angle | 0deg |
| RE - Corner Radius | 0.2mm |
| LU - Usable Length | 25mm |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 0.5mm |
| WB - Body Width | 6.25mm |
| ORDCODE | CXS-07T098-20-7225L 1025 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_SIMA_F7000_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 0 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 0 |
| BMC - Body Material Code | 2 |
| CHANGEDATE | 2021-11-23 04:33:00.000 |
| Hand | L |
| Grade | 1025 |
| COATING | PVD TiAlN+TiN |
| SUBSTRATE | HC |
| CEDC - Cutting Edge Count | 1 |
| DPC - Damping Property | False |
| NROTF - Non Rotating Functionality | True |
| RTOF - Rotating Functionality | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant C6-DCRNL-35065-12 T-Max™ P cutting unit for turningR 5 056,55 inc. vat
Write Your Own Review