Sandvik Coromant SNGA120408S01525F 7105 T-Max™ P insert for turning
Next
Sandvik Coromant RCKT 20 06 M0-PM 1130 CoroMill™ 200 insert for milling
Previous
Sandvik Coromant RCKT 20 06 M0-PM 1130 CoroMill™ 200 insert for milling
Previous
R 566,95
inc. vat
In stock
SKU
7101009
Insert for milling
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
Insert for milling
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 0.023kg |
| AN - Clearance Angle Major | 11deg |
| RE - Corner Radius | 0.7874mm |
| Insert Thickness | 6.35mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 5.5mm |
| LE - Cutting Edge Effective Length | 21.59mm |
| KRINS - Major Cutting Edge Angle | 92deg |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 21.6mm |
| W1 - Insert Width | 14.2748mm |
| ORDCODE | LPMH 25 06 10-PM 1130 |
| CHANGEDATE | 2022-09-23 20:30:00.000 |
| Hand | R |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SC - Insert Shape Code | L |
| SSC - Insert Seat Size Code | 25 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MISO_LP2506_1 |
| Grade | 1130 |
| COATING | PVD AlTiCrN |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | PM |
| CEDC - Cutting Edge Count | 2 |
| WEP - Wiper Edge Property | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant 880-D5900L40-03 CoroDrill® 880 indexable insert drillR 13 280,20 inc. vat -
Sandvik Coromant 880-D5800L50-04 CoroDrill® 880 indexable insert drillR 15 272,00 inc. vat -
Sandvik Coromant 880-D5800L40-02 CoroDrill® 880 indexable insert drillR 12 615,50 inc. vat -
Sandvik Coromant 880-D5900L40-02 CoroDrill® 880 indexable insert drillR 12 615,50 inc. vat -
Sandvik Coromant 880-D6000L40-03 CoroDrill® 880 indexable insert drillR 13 280,20 inc. vat -
Sandvik Coromant 880-D5800L40-03 CoroDrill® 880 indexable insert drillR 13 280,20 inc. vat
Write Your Own Review