Sandvik Coromant SNGA120412S01525F 7105 T-Max™ P insert for turning
Next
Sandvik Coromant LPMH 25 06 10-PM 1130 Insert for milling
Previous
Sandvik Coromant LPMH 25 06 10-PM 1130 Insert for milling
Previous
R 2 237,90
inc. vat
Out of stock
SKU
7105938
T-Max® P insert for turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
T-Max® P insert for turning
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 0.01kg |
| AN - Clearance Angle Major | 0deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 12.7mm |
| RE - Corner Radius | 0.8mm |
| Insert Thickness | 4.7625mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 5.156mm |
| LE - Cutting Edge Effective Length | 2.5mm |
| L - Cutting Edge Length | 12.7mm |
| KRINS - Major Cutting Edge Angle | 93deg |
| BN - Face Land Width | 0.15mm |
| GB - Face Land Angle | 25deg |
| ORDCODE | SNGA120408S01525F 7105 |
| CHANGEDATE | 2022-09-22 10:33:00.000 |
| Hand | N |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 2 |
| SC - Insert Shape Code | S |
| SSC - Insert Seat Size Code | 12 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MISO_SN1204_1 |
| Grade | 7105 |
| COATING | PVD TiN |
| SUBSTRATE | BC |
| CEDC - Cutting Edge Count | 4 |
| WEP - Wiper Edge Property | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant TNGA160412S01525H 7115 T-Max™ P insert for turningR 2 930,20 inc. vat -
Sandvik Coromant WNGA060404S01520HWH 7115 T-Max™ P insert for turningR 3 034,85 inc. vat
Write Your Own Review