Sandvik Coromant PSBNL 3232P 19 T-Max™ P shank tool for turning
Next
Sandvik Coromant PTFNL 2020K 16 T-Max™ P shank tool for turning
Previous
Sandvik Coromant PTFNL 2020K 16 T-Max™ P shank tool for turning
Previous
R 1 812,40
inc. vat
In stock
SKU
5738892
T-Max® P shank tool for turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
T-Max® P shank tool for turning
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| LF - Functional Length | 150mm |
| TQ - Torque | 2Nm |
| WT - Weight Of Item | 0.722kg |
| OAL - Overall Length | 150mm |
| OHX - Maximum Overhang | 20.2mm |
| LSC - Clamping Length | 129.8mm |
| KAPR - Tool Cutting Edge Angle | 91deg |
| RMPX - Maximum Ramping Angle | 0deg |
| BAWS - Workpiece Side Body Angle | 0deg |
| BAMS - Machine Side Body Angle | 0deg |
| WF - Functional Width | 32mm |
| HF - Functional Height | 25mm |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | -6deg |
| LAMS - Inclination Angle | -6deg |
| AN - Clearance Angle Major | 0deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 9.525mm |
| RE - Corner Radius | 0.79375mm |
| Insert Thickness | 4.7625mm |
| H - Shank Height | 25mm |
| B - Shank Width | 25mm |
| ORDCODE | PTFNL 2525M 16 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_VKT01_A2525_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 0 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 0 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-06-13 15:09:00.000 |
| MTP - Clamping Type Code | P |
| CUTINT_MASTER - Part 2 Of Cutting Item Interface Identifiers | WISO_TN1604_1 |
| Hand | L |
| MIID - Master Insert Identification | TNMG 16 04 08 |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 2 |
| SC - Insert Shape Code | T |
| SSC - Insert Seat Size Code | 16 |
| CICT - Cutting Item Count | 1 |
| DPC - Damping Property | False |
| NROTF - Non Rotating Functionality | True |
| RTOF - Rotating Functionality | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant 392.55505C4032050 BIG-PLUS MAS-BT to arbor adaptorR 5 620,05 inc. vat -
Sandvik Coromant 392.55514-4025070 BIG-PLUS MAS-BT to ER collet chuckR 5 620,05 inc. vat -
Sandvik Coromant 392.55514-4040070 BIG-PLUS MAS-BT to ER collet chuckR 5 620,05 inc. vat
Write Your Own Review