Sandvik Coromant 490R-08T316M-PH 4330 CoroMill™ 490 insert for milling
Next
Sandvik Coromant 490R-08T312M-PM 4330 CoroMill™ 490 insert for milling
Previous
Sandvik Coromant 490R-08T312M-PM 4330 CoroMill™ 490 insert for milling
Previous
R 322,00
inc. vat
In stock
SKU
7564341
CoroMill® 490 insert for milling
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroMill® 490 insert for milling
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 0.002kg |
| AN - Clearance Angle Major | 15deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 8.5mm |
| RE - Corner Radius | 1.2mm |
| Insert Thickness | 3.3mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 2.8mm |
| LE - Cutting Edge Effective Length | 5.6mm |
| L - Cutting Edge Length | 8.5mm |
| KRINS - Major Cutting Edge Angle | 90deg |
| BS - Wiper Edge Length | 0.85mm |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 5.5mm |
| ORDCODE | 490R-08T312M-PM 4340 |
| CHANGEDATE | 2022-09-23 21:17:00.000 |
| Hand | R |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SC - Insert Shape Code | S |
| SSC - Insert Seat Size Code | 08 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MCOR_MI08T3_1 |
| Grade | 4340 |
| COATING | CVD TiCN+Al2O3+TiN |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | PM |
| CEDC - Cutting Edge Count | 4 |
| WEP - Wiper Edge Property | True |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant C5-391.27-32 075 Coromant Capto™ to ISO 9766 adaptorR 5 649,95 inc. vat
Write Your Own Review