Sandvik Coromant 860.1-0620-032A1-GM X1BM CoroDrill® 860 solid carbide drill
Next
Sandvik Coromant 860.1-0600-031A1-GM X1BM CoroDrill® 860 solid carbide drill
Previous
Sandvik Coromant 860.1-0600-031A1-GM X1BM CoroDrill® 860 solid carbide drill
Previous
R 2 762,30
inc. vat
In stock
SKU
7781684
CoroDrill® 860 solid carbide drill
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroDrill® 860 solid carbide drill
| DCON - Connection Diameter | 8mm |
|---|---|
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 89.89mm |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 120021/min |
| WT - Weight Of Item | 0.043kg |
| OAL - Overall Length | 91mm |
| OHX - Maximum Overhang | 54mm |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | 20.45deg |
| LU - Usable Length | 31.6mm |
| DC - Cutting Diameter | 6.1mm |
| FHA - Flute Helix Angle | 30deg |
| ULDR - Usable Length Diameter Ratio | 5.180327868852 |
| PL - Point Length | 1.110109mm |
| LCF - Chip Flute Length | 53mm |
| SIG - Point Angle | 140deg |
| ORDCODE | 860.1-0610-031A1-GM X1BM |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CYLRD1_F8000_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 4 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 4 |
| BMC - Body Material Code | 2 |
| CHANGEDATE | 2022-05-16 13:39:00.000 |
| STDLET - Standard Letter | HA |
| STDNO - Standard Number | DIN6535 |
| Hand | R |
| TCDCON - Connection Diameter Tolerance | h6 |
| Grade | X1BM |
| COATING | PVD TiAlSiN+TiSiN |
| SUBSTRATE | HC |
| TCHA - Achievable Hole Tolerance | H9 |
| NOF - Flute Count | 2 |
| NROTF - Non Rotating Functionality | True |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
More from Sandvik Coromant
Write Your Own Review