Sandvik Coromant 860.1-1220-040A1-PM P1BM CoroDrill® 860-PM solid carbide drill
Next
Sandvik Coromant 860.1-1210-057A1-PM P1BM CoroDrill® 860-PM solid carbide drill
Previous
Sandvik Coromant 860.1-1210-057A1-PM P1BM CoroDrill® 860-PM solid carbide drill
Previous
R 10 396,00
inc. vat
In stock
SKU
8151406
CoroDrill® 860-PM solid carbide drill
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroDrill® 860-PM solid carbide drill
| DCON - Connection Diameter | 14mm |
|---|---|
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 180mm |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 65771/min |
| WT - Weight Of Item | 0.243kg |
| OAL - Overall Length | 182mm |
| OHX - Maximum Overhang | 135.0148mm |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | 17.98deg |
| LU - Usable Length | 98.8mm |
| DC - Cutting Diameter | 12.1mm |
| FHA - Flute Helix Angle | 26.512857deg |
| ULDR - Usable Length Diameter Ratio | 8.165289256198 |
| PL - Point Length | 1.792092mm |
| LCF - Chip Flute Length | 133mm |
| SIG - Point Angle | 147deg |
| ORDCODE | 860.1-1210-115A1-PM P1BM |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CYLRD1_G1400_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 4 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 4 |
| BMC - Body Material Code | 2 |
| CHANGEDATE | 2022-02-19 01:15:00.000 |
| STDLET - Standard Letter | HA |
| STDNO - Standard Number | DIN6535 |
| Hand | R |
| TCDCON - Connection Diameter Tolerance | h6 |
| Grade | P1BM |
| COATING | PVD TiAlSiN+TiSiN |
| SUBSTRATE | HC |
| BSG - Basic Standard Group | COROMANT |
| TCHA - Achievable Hole Tolerance | H8 |
| NOF - Flute Count | 2 |
| NROTF - Non Rotating Functionality | True |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant A345-051R19-13H CoroMill™ 345 face milling cutterR 9 585,25 inc. vat -
Sandvik Coromant A345-254R63-13M CoroMill™ 345 face milling cutterR 37 838,45 inc. vat -
Sandvik Coromant A345-038M32-13M CoroMill™ 345 face milling cutterR 9 515,10 inc. vat -
Sandvik Coromant A345-125J38-13H CoroMill™ 345 face milling cutterR 22 576,80 inc. vat -
Sandvik Coromant A345-125J38-13M CoroMill™ 345 face milling cutterR 19 550,00 inc. vat -
Sandvik Coromant A345-127R38-13H CoroMill™ 345 face milling cutterR 22 576,80 inc. vat
Write Your Own Review