Sandvik Coromant 860.2-0685-023A1-GM X1BM CoroDrill® 860 solid carbide step and chamfer drill
Next
Sandvik Coromant 860.2-0660-022A1-GM X1BM CoroDrill® 860 solid carbide step and chamfer drill
Previous
Sandvik Coromant 860.2-0660-022A1-GM X1BM CoroDrill® 860 solid carbide step and chamfer drill
Previous
R 3 048,65
inc. vat
In stock
SKU
7783267
CoroDrill® 860 solid carbide step and chamfer drill
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroDrill® 860 solid carbide step and chamfer drill
| DCON - Connection Diameter | 10mm |
|---|---|
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 87.8mm |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 80211/min |
| WT - Weight Of Item | 0.078kg |
| OAL - Overall Length | 89mm |
| OHX - Maximum Overhang | 47.8mm |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | 20.45deg |
| LU - Usable Length | 22.7mm |
| DC - Cutting Diameter | 9.1mm |
| FHA - Flute Helix Angle | 30deg |
| PL - Point Length | 1.2mm |
| LCF - Chip Flute Length | 37mm |
| SIG - Point Angle | 140deg |
| SDL - Step Diameter Length | 20.3mm |
| STA - Step Included Angle | 90deg |
| ORDCODE | 860.2-0675-022A1-GM X1BM |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CYLR_G1000_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 4 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 4 |
| BMC - Body Material Code | 2 |
| CHANGEDATE | 2021-11-23 10:19:00.000 |
| Hand | R |
| Grade | X1BM |
| COATING | PVD TiAlSiN+TiSiN |
| SUBSTRATE | HC |
| TCHA - Achievable Hole Tolerance | H9 |
| ZEFP - Peripheral Effective Cutting Edge Count | 2 |
| NOF - Flute Count | 2 |
| NROTF - Non Rotating Functionality | True |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
| LOCAP - Location Aid Property | False |
More from Sandvik Coromant
Write Your Own Review