Sandvik Coromant 863.1-0637-026A1-OS H10F CoroDrill® 863 solid carbide drill
Next
Sandvik Coromant 863.1-0485-020A1-OS H10F CoroDrill® 863 solid carbide drill
Previous
Sandvik Coromant 863.1-0485-020A1-OS H10F CoroDrill® 863 solid carbide drill
Previous
R 3 310,85
inc. vat
In stock
SKU
6882081
CoroDrill® 863 solid carbide drill
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroDrill® 863 solid carbide drill
| CP - Coolant Pressure | 900000Pa |
|---|---|
| DCON - Connection Diameter | 6mm |
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 72.26mm |
| BD - Body Diameter | 6.354mm |
| LB - Body Length | 39mm |
| BHTA - Body Half Taper Angle | 90deg |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 12001/min |
| WT - Weight Of Item | 0.028kg |
| OAL - Overall Length | 75mm |
| OHX - Maximum Overhang | 36.26mm |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | 16.22deg |
| LU - Usable Length | 26mm |
| DC - Cutting Diameter | 6.354mm |
| FHA - Flute Helix Angle | 24deg |
| ULDR - Usable Length Diameter Ratio | 4.091910607491 |
| TCHAL - Achievable Hole Tolerance Lower | 6.354mm |
| TCHAU - Achievable Hole Tolerance Upper | 6.376mm |
| PL - Point Length | 2.73mm |
| LCF - Chip Flute Length | 37mm |
| SIG - Point Angle | 135deg |
| ORDCODE | 863.1-0635-026A1-OS H10F |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CYLRD1_F6000_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 4 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 4 |
| BMC - Body Material Code | 2 |
| CHANGEDATE | 2021-12-22 14:40:00.000 |
| STDLET - Standard Letter | HA |
| STDNO - Standard Number | DIN6535 |
| Hand | R |
| TCDCON - Connection Diameter Tolerance | h6 |
| Grade | H10F |
| SUBSTRATE | HF |
| BSG - Basic Standard Group | COROMANT |
| TCHA - Achievable Hole Tolerance | H8 |
| NOF - Flute Count | 2 |
| NROTF - Non Rotating Functionality | True |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant C4-DWLNR-27050-06 T-Max™ P cutting unit for turningR 3 958,30 inc. vat -
Sandvik Coromant C4-DWLNL-27050-08 T-Max™ P cutting unit for turningR 3 958,30 inc. vat -
Sandvik Coromant C4-DWLNR-27050-08 T-Max™ P cutting unit for turningR 3 958,30 inc. vat -
Sandvik Coromant C4-DWLNR-17090-08 T-Max™ P cutting unit for turningR 5 517,70 inc. vat -
Sandvik Coromant C4-DWLNR-13075-06 T-Max™ P cutting unit for turningR 5 517,70 inc. vat -
Sandvik Coromant C4-LC2040-00075M VDI to Coromant Capto™ clamping unitR 23 259,90 inc. vat
Write Your Own Review