Sandvik Coromant 870-3050-30-KM 3334 CoroDrill® 870 drill tip
Next
Sandvik Coromant 870-3000-30-PM 4334 CoroDrill® 870 drill tip
Previous
Sandvik Coromant 870-3000-30-PM 4334 CoroDrill® 870 drill tip
Previous
R 3 299,35
inc. vat
In stock
SKU
7358286
CoroDrill® 870 drill tip
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroDrill® 870 drill tip
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| LF - Functional Length | 14.59mm |
| WT - Weight Of Item | 60g |
| OAL - Overall Length | 30.8mm |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | 13deg |
| Insert Thickness | 10.16mm |
| INSL - Insert Length | 17.8mm |
| DC - Cutting Diameter | 30.5mm |
| PL - Point Length | 3.21mm |
| SIG - Point Angle | 152deg |
| ORDCODE | 870-3050-30-GP 4334 |
| CHANGEDATE | 2022-04-29 01:52:00.000 |
| Hand | R |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 0 |
| SSC - Insert Seat Size Code | 30 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MCOR_DK30_1 |
| Grade | 4334 |
| COATING | PVD TiAlN |
| SUBSTRATE | HC |
| TCHA - Achievable Hole Tolerance | F9 |
| CEDC - Cutting Edge Count | 1 |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant 570-32R151.3-08-20 T-Max™ Q-Cut head for groovingR 3 088,90 inc. vat -
Sandvik Coromant 570-32R151.3-07-25 T-Max™ Q-Cut head for groovingR 3 088,90 inc. vat -
Sandvik Coromant 570-32R151.21-32-50 T-Max™ Q-Cut head for groovingR 2 124,05 inc. vat
Write Your Own Review