Sandvik Coromant A1B05-50 27 160 ISO 7388-1 to arbor adaptor
Next
Sandvik Coromant A1B05-40 40 060 ISO 7388-1 to arbor adaptor
Previous
Sandvik Coromant A1B05-40 40 060 ISO 7388-1 to arbor adaptor
Previous
R 2 770,35
inc. vat
In stock
SKU
8297026
ISO 7388-1 to arbor adaptor
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
ISO 7388-1 to arbor adaptor
| CP - Coolant Pressure | 8000000Pa |
|---|---|
| DFC - Functional Diameter | 69.85mm |
| DCON - Connection Diameter | 22mm |
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 160mm |
| BD - Body Diameter | 97.45mm |
| LB - Body Length | 160mm |
| BHTA - Body Half Taper Angle | 0deg |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 120001/min |
| WT - Weight Of Item | 4.277kg |
| OAL - Overall Length | 280.6mm |
| OHX - Maximum Overhang | 160mm |
| ORDCODE | A1B05-50 22 160 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_SKG17_C0500_1 |
| ADINTWS - Adaptive Interface Workpiece Direction | W_FDA1AB1_G2200_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 7 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 4 |
| DCPS - Data Chip Provision Size | 2 |
| CRKS - Connection Retention Knob Thread Size | M24 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-09-20 01:05:00.000 |
| STDLET - Standard Letter | AD/B |
| STDNO - Standard Number | DIN69871 |
| DPC - Damping Property | False |
| DCP - Data Chip Provision | True |
| BBD - Balanced By Design | True |
| NROTF - Non Rotating Functionality | False |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant A16T-SDUCR 3 CoroTurn™ 107 boring bar for turningR 3 052,10 inc. vat
Write Your Own Review