Sandvik Coromant DNGA110404S01530F 7135 T-Max™ P insert for turning
Next
Sandvik Coromant DCGW11T304S01530F 7135 CoroTurn™ 107 insert for turning
Previous
Sandvik Coromant DCGW11T304S01530F 7135 CoroTurn™ 107 insert for turning
Previous
R 1 087,90
inc. vat
In stock
SKU
7586921
CoroTurn® 107 insert for turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroTurn® 107 insert for turning
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 5g |
| AN - Clearance Angle Major | 7deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 9.525mm |
| RE - Corner Radius | 0.8mm |
| Insert Thickness | 3.96875mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 4.4mm |
| LE - Cutting Edge Effective Length | 3.1mm |
| L - Cutting Edge Length | 11.6279mm |
| BN - Face Land Width | 0.15mm |
| GB - Face Land Angle | 30deg |
| ORDCODE | DCGW11T308S01530F 7135 |
| CHANGEDATE | 2022-09-23 22:03:00.000 |
| Hand | N |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SC - Insert Shape Code | D |
| SSC - Insert Seat Size Code | 11 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MISO_DC11T3_1 |
| Grade | 7135 |
| SUBSTRATE | BH |
| CEDC - Cutting Edge Count | 2 |
| WEP - Wiper Edge Property | False |
More from Sandvik Coromant
Write Your Own Review