Sandvik Coromant DNGA110408S01530F 7135 T-Max™ P insert for turning
Next
Sandvik Coromant DCGW11T308S01530F 7135 CoroTurn™ 107 insert for turning
Previous
Sandvik Coromant DCGW11T308S01530F 7135 CoroTurn™ 107 insert for turning
Previous
R 1 005,10
inc. vat
In stock
SKU
7586922
T-Max® P insert for turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
T-Max® P insert for turning
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 9g |
| AN - Clearance Angle Major | 0deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 9.525mm |
| RE - Corner Radius | 0.4mm |
| Insert Thickness | 4.7625mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 3.81mm |
| LE - Cutting Edge Effective Length | 2.9mm |
| L - Cutting Edge Length | 11.6279mm |
| BN - Face Land Width | 0.15mm |
| GB - Face Land Angle | 30deg |
| ORDCODE | DNGA110404S01530F 7135 |
| CHANGEDATE | 2022-09-22 10:33:00.000 |
| Hand | N |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 2 |
| SC - Insert Shape Code | D |
| SSC - Insert Seat Size Code | 11 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MISO_DN1104_1 |
| Grade | 7135 |
| SUBSTRATE | BH |
| CEDC - Cutting Edge Count | 2 |
| WEP - Wiper Edge Property | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant C6-TRE-BT85A Manual clamping unit for BMT turretsR 37 501,50 inc. vat -
Sandvik Coromant C6-TRE-MZ50V Manual clamping unit for Mazak machinesR 35 936,35 inc. vat -
Sandvik Coromant C6-TLI-BT85A Manual clamping unit for BMT turretsR 37 501,50 inc. vat -
Sandvik Coromant C6-TLI-MZ50V Manual clamping unit for Mazak machinesR 35 936,35 inc. vat -
Sandvik Coromant C6-TRI-MZ50V Manual clamping unit for Mazak machinesR 35 936,35 inc. vat -
Sandvik Coromant C6-TRI-BT85A Manual clamping unit for BMT turretsR 37 501,50 inc. vat
Write Your Own Review