Sandvik Coromant RA216F-19O19S-075 CoroMill™ 216F ball nose milling cutter
Next
Sandvik Coromant R216F-32A32S-160 CoroMill™ 216F ball nose milling cutter
Previous
Sandvik Coromant R216F-32A32S-160 CoroMill™ 216F ball nose milling cutter
Previous
R 5 086,45
inc. vat
In stock
SKU
5743695
CoroMill® 216F ball nose milling cutter
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroMill® 216F ball nose milling cutter
| DCON - Connection Diameter | 16mm |
|---|---|
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 145mm |
| BD - Body Diameter | 10mm |
| LB - Body Length | 21.5mm |
| BHTA - Body Half Taper Angle | 1.3deg |
| TQ - Torque | 1.2Nm |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 198001/min |
| WT - Weight Of Item | 0.29kg |
| OAL - Overall Length | 145mm |
| OHX - Maximum Overhang | 97mm |
| LSC - Clamping Length | 48mm |
| RMPX - Maximum Ramping Angle | 85deg |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | 0deg |
| LAMS - Inclination Angle | 0deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 12mm |
| Insert Thickness | 3mm |
| LU - Usable Length | 63.3mm |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 1.8mm |
| DC - Cutting Diameter | 12mm |
| DCF - Cutting Diameter Face Contact | 0mm |
| DCX - Maximum Cutting Diameter | 12mm |
| AZ - Maximum Plunge Depth | 0mm |
| CEMR - Cutting Edge Major Radius | 6mm |
| PRFRAD - Profile Radius | 6mm |
| ORDCODE | R216F-12A16S-085 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CYLR_G1600_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 0 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 0 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2021-12-21 17:30:00.000 |
| MTP - Clamping Type Code | S |
| CUTINT_MASTER - Part 2 Of Cutting Item Interface Identifiers | WCOR_MR1230_1 |
| Hand | R |
| MIID - Master Insert Identification | R216F-12.. |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SC - Insert Shape Code | R |
| SSC - Insert Seat Size Code | 12 |
| TCDCON - Connection Diameter Tolerance | h6 |
| CICT - Cutting Item Count | 1 |
| ZEFP - Peripheral Effective Cutting Edge Count | 2 |
| DPC - Damping Property | False |
| NROTF - Non Rotating Functionality | False |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
| LOCAP - Location Aid Property | False |
| CPDF - Cutting Pitch Differential | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant C8-Q27D-076-320 Coromant Capto™ to damped arbor adaptorR 96 915,10 inc. vat -
Sandvik Coromant C6-Q27D-063-260 Coromant Capto™ to damped arbor adaptorR 87 693,25 inc. vat -
Sandvik Coromant C6-Q22D-060-310 Coromant Capto™ to damped arbor adaptorR 103 853,05 inc. vat -
Sandvik Coromant C6-Q27D-063-310 Coromant Capto™ to damped arbor adaptorR 103 853,05 inc. vat -
Sandvik Coromant C6-Q27D-063-200 Coromant Capto™ to damped arbor adaptorR 74 388,90 inc. vat -
Sandvik Coromant C8-Q27D-076-220 Coromant Capto™ to damped arbor adaptorR 80 120,50 inc. vat
Write Your Own Review