Sandvik Coromant R217.95-250110BC45N 1630 CoroMill™ Plura solid carbide end mill for thread milling
Next
Sandvik Coromant R217.95-160140BC30N 1630 CoroMill™ Plura solid carbide end mill for thread milling
Previous
Sandvik Coromant R217.95-160140BC30N 1630 CoroMill™ Plura solid carbide end mill for thread milling
Previous
R 18 662,20
inc. vat
In stock
SKU
6251188
CoroMill® Plura solid carbide end mill for thread milling
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroMill® Plura solid carbide end mill for thread milling
| DCON - Connection Diameter | 20mm |
|---|---|
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 104mm |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 800001/min |
| WT - Weight Of Item | 0.419kg |
| OAL - Overall Length | 104mm |
| OHX - Maximum Overhang | 57mm |
| LSC - Clamping Length | 50mm |
| H - Shank Height | 18.2mm |
| LU - Usable Length | 36.2mm |
| MHD - Mounting Hole Distance | 25mm |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 36.2mm |
| TPI - Threads Per Inch | 14 |
| TG - Taper Gradient | 0 |
| DC - Cutting Diameter | 20mm |
| FHA - Flute Helix Angle | 10deg |
| GAMF - Radial Rake Angle | 7.5deg |
| ORDCODE | R217.95-200140BC35N 1630 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CYLW_G2000_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 0 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 0 |
| BMC - Body Material Code | 2 |
| CHANGEDATE | 2021-12-21 01:59:00.000 |
| STDLET - Standard Letter | HB |
| STDNO - Standard Number | DIN6535 |
| Hand | R |
| TCDCON - Connection Diameter Tolerance | h6 |
| Grade | 1630 |
| COATING | PVD TiAlN |
| SUBSTRATE | HC |
| THFT - Thread Form Type | WH55 |
| TPT - Thread Profile Type | F |
| TTP - Thread Type | EXT_INT |
| BSG - Basic Standard Group | COROMANT |
| ZEFP - Peripheral Effective Cutting Edge Count | 4 |
| NROTF - Non Rotating Functionality | False |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
| CPDF - Cutting Pitch Differential | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant CNMM 25 09 24-HR 4335 T-Max™ P insert for turningR 1 202,90 inc. vat
Write Your Own Review