Sandvik Coromant R365-1505ZNE-PM 4330 CoroMill™ 365 insert for milling
Next
Sandvik Coromant R245-18 T6 M-PM 4330 CoroMill™ 245 insert for milling
Previous
Sandvik Coromant R245-18 T6 M-PM 4330 CoroMill™ 245 insert for milling
Previous
R 388,70
inc. vat
In stock
SKU
7564444
CoroMill® 245 insert for milling
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroMill® 245 insert for milling
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 0.019kg |
| AN - Clearance Angle Major | 20deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 18mm |
| RE - Corner Radius | 1mm |
| Insert Thickness | 6.1mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 5.7mm |
| LE - Cutting Edge Effective Length | 13.9mm |
| L - Cutting Edge Length | 18mm |
| KRINS - Major Cutting Edge Angle | 45deg |
| BS - Wiper Edge Length | 1.5mm |
| GAN - Insert Rake Angle | 10deg |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 9.75mm |
| ORDCODE | R245-18 T6 M-PM 4340 |
| CHANGEDATE | 2022-09-23 21:19:00.000 |
| Hand | R |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SC - Insert Shape Code | S |
| SSC - Insert Seat Size Code | 18 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MCOR_MB18T6_1 |
| Grade | 4340 |
| COATING | CVD TiCN+Al2O3+TiN |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | PM |
| CEDC - Cutting Edge Count | 4 |
| WEP - Wiper Edge Property | True |
Write Your Own Review