Sandvik Coromant R300-0720E-PM 4340 CoroMill™ 300 insert for milling
Next
Sandvik Coromant R331.1A-14 50 63H-WL4340 CoroMill™ 331 insert for side & facemilling
Previous
Sandvik Coromant R331.1A-14 50 63H-WL4340 CoroMill™ 331 insert for side & facemilling
Previous
R 238,05
inc. vat
In stock
SKU
7564567
CoroMill® 300 insert for milling
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroMill® 300 insert for milling
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 0.001kg |
| AN - Clearance Angle Major | 15deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 5mm |
| RE - Corner Radius | 2.5mm |
| Insert Thickness | 1.7mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 2.2mm |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 2.5mm |
| ORDCODE | R300-0517E-PM 4340 |
| CHANGEDATE | 2022-09-23 21:21:00.000 |
| Hand | N |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SC - Insert Shape Code | R |
| SSC - Insert Seat Size Code | 05 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MCOR_MD0517_1 |
| Grade | 4340 |
| COATING | CVD TiCN+Al2O3+TiN |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | PM |
| CEDC - Cutting Edge Count | 4 |
| WEP - Wiper Edge Property | False |
More from Sandvik Coromant
Write Your Own Review