Sandvik Coromant RA216.24-0830BAK02G 1610 CoroMill™ Plura solid carbide end mill for Hard Part Milling
Next
Sandvik Coromant RA216.23-1250BAK09P 1620 CoroMill™ Plura solid carbide end mill for Stable Multi-Operations milling
Previous
Sandvik Coromant RA216.23-1250BAK09P 1620 CoroMill™ Plura solid carbide end mill for Stable Multi-Operations milling
Previous
R 8 345,55
inc. vat
Out of stock
SKU
5740198
CoroMill® Plura solid carbide end mill for Finishing
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroMill® Plura solid carbide end mill for Finishing
| DCON - Connection Diameter | 19.05mm |
|---|---|
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 101.6mm |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 800001/min |
| WT - Weight Of Item | 0.533kg |
| OAL - Overall Length | 101.6mm |
| OHX - Maximum Overhang | 50mm |
| KAPR - Tool Cutting Edge Angle | 90deg |
| RMPX - Maximum Ramping Angle | 2deg |
| LU - Usable Length | 38.1mm |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 38.1mm |
| KCH - Corner Chamfer | 45deg |
| CHW - Corner Chamfer Width | 0.15mm |
| DC - Cutting Diameter | 19.05mm |
| DCF - Cutting Diameter Face Contact | 18.75mm |
| FHA - Flute Helix Angle | 30deg |
| GAMF - Radial Rake Angle | -8.5deg |
| GAMP - Axial Rake Angle | 1.5deg |
| ULDR - Usable Length Diameter Ratio | 2 |
| ORDCODE | RA215.3G-4830-AK24H 1610 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CYLR_R7500_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 0 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 0 |
| BMC - Body Material Code | 2 |
| CHANGEDATE | 2022-04-22 09:01:00.000 |
| Hand | R |
| TCDCON - Connection Diameter Tolerance | h6 |
| Grade | 1610 |
| COATING | PVD TiAlN |
| SUBSTRATE | HC |
| BSG - Basic Standard Group | COROMANT |
| ZEFP - Peripheral Effective Cutting Edge Count | 16 |
| NROTF - Non Rotating Functionality | False |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
| LOCAP - Location Aid Property | False |
| CCC - Center Cutting Capability | False |
| CPDF - Cutting Pitch Differential | False |
More from Sandvik Coromant
Write Your Own Review