Sandvik Coromant RCMX 32 09 00 4415 T-Max™ P insert for turning
Next
Sandvik Coromant VBMT 16 04 08-UM S205 CoroTurn™ 107 insert for turning
Previous
Sandvik Coromant VBMT 16 04 08-UM S205 CoroTurn™ 107 insert for turning
Previous
R 460,00
inc. vat
In stock
SKU
8132482
T-Max® P insert for turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
T-Max® P insert for turning
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 9.7g |
| AN - Clearance Angle Major | 0deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 9.525mm |
| RE - Corner Radius | 1.1906mm |
| Insert Thickness | 4.7625mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 3.81mm |
| LE - Cutting Edge Effective Length | 15.4063mm |
| L - Cutting Edge Length | 16.6063mm |
| ORDCODE | VNMG 16 04 12-QM S205 |
| CHANGEDATE | 2022-09-22 12:37:00.000 |
| Hand | N |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 2 |
| SC - Insert Shape Code | V |
| SSC - Insert Seat Size Code | 16 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MISO_VN1604_1 |
| Grade | S205 |
| COATING | CVD TiCN+Al2O3+TiN |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | QM |
| CEDC - Cutting Edge Count | 4 |
| WEP - Wiper Edge Property | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant SL-SDUCR-32-11-QC CoroTurn™ 107 head for turningR 5 461,35 inc. vat
Write Your Own Review