Sandvik Coromant 570-4-32-40-050-RA Mini-turret for four CoroTurn™ SL heads
Next
Sandvik Coromant 570-4C 60 510-40 Cylindrical shank to CoroTurn™ SL damped adaptor
Previous
Sandvik Coromant 570-4C 60 510-40 Cylindrical shank to CoroTurn™ SL damped adaptor
Previous
R 3 574,20
inc. vat
In stock
SKU
5765137
Rectangular shank to CoroTurn® SL adaptor
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
Rectangular shank to CoroTurn® SL adaptor
| CP - Coolant Pressure | 7000000Pa |
|---|---|
| DCON - Connection Diameter | 40mm |
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 134mm |
| BHTA - Body Half Taper Angle | 0deg |
| TQ - Torque | 17Nm |
| WT - Weight Of Item | 1.263kg |
| OAL - Overall Length | 154mm |
| OHX - Maximum Overhang | 36mm |
| BAWS - Workpiece Side Body Angle | 90deg |
| WF - Functional Width | 26mm |
| HF - Functional Height | 32mm |
| H - Shank Height | 32mm |
| LPR - Protruding Length | 154mm |
| B - Shank Width | 32mm |
| ORDCODE | 570-40LF-3232 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_VKT01_A3232_1 |
| ADINTWS - Adaptive Interface Workpiece Direction | W_SLHDSA1_C0400_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 2 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 1 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-06-09 07:36:00.000 |
| Hand | L |
| CNT - Coolant Entry Thread Size | G 1/8-28 |
| DPC - Damping Property | False |
| NROTF - Non Rotating Functionality | True |
| RTOF - Rotating Functionality | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant R216-32B32-070 CoroMill™ 216 ball nose milling cutterR 8 903,30 inc. vat -
Sandvik Coromant R216F-16A20C-100 CoroMill™ 216F ball nose milling cutterR 14 283,00 inc. vat -
Sandvik Coromant R216-32 06 E-M 2040 CoroMill™ 216 ball nose insertR 1 186,80 inc. vat
Write Your Own Review