Sandvik Coromant RAF151.37-25-024A25 T-Max™ Q-Cut boring bar for face grooving
Next
Sandvik Coromant RAF151.37-40-035A50 T-Max™ Q-Cut boring bar for face grooving
Previous
Sandvik Coromant RAF151.37-40-035A50 T-Max™ Q-Cut boring bar for face grooving
Previous
R 9 148,25
inc. vat
In stock
SKU
5738696
T-Max® Q-Cut boring bar for face grooving
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
T-Max® Q-Cut boring bar for face grooving
| CP - Coolant Pressure | 1000000Pa |
|---|---|
| DCON - Connection Diameter | 40mm |
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 300mm |
| BD - Body Diameter | 40mm |
| TQ - Torque | 5Nm |
| WT - Weight Of Item | 2.273kg |
| OAL - Overall Length | 300mm |
| OHX - Maximum Overhang | 100mm |
| LSC - Clamping Length | 200mm |
| KAPR - Tool Cutting Edge Angle | 90deg |
| BAWS - Workpiece Side Body Angle | 0deg |
| OHN - Minimum Overhang | 50mm |
| WF - Functional Width | 20.8mm |
| HF - Functional Height | 0.1mm |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | 0deg |
| LAMS - Inclination Angle | 0deg |
| Insert Thickness | 6.106mm |
| H - Shank Height | 37mm |
| CW - Cutting Width | 6mm |
| CDX - Cutting Depth Maximum | 15mm |
| DAXN - Minimum Axial Groove Outside Diameter | 35mm |
| DAXX - Maximum Axial Groove Outside Diameter | 80mm |
| ORDCODE | RAF151.37-40-036A50 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CYLF3_G4000_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 1 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 3 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-09-01 01:07:00.000 |
| MTP - Clamping Type Code | C |
| CUTINT_MASTER - Part 2 Of Cutting Item Interface Identifiers | WCOR_CB3F50_1 |
| Hand | R |
| MIID - Master Insert Identification | N151.3-600-50- 7G |
| SSC - Insert Seat Size Code | 50 |
| CICT - Cutting Item Count | 1 |
| AXGSUP - Axial Groove Support Direction | 1 |
| NROTF - Non Rotating Functionality | True |
| RTOF - Rotating Functionality | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant 570-25L151.3-08-30 T-Max™ Q-Cut head for groovingR 2 941,70 inc. vat -
Sandvik Coromant 570-25R151.21-30-30 T-Max™ Q-Cut head for groovingR 2 022,85 inc. vat -
Sandvik Coromant 570-25R151.21-20-20 T-Max™ Q-Cut head for groovingR 2 022,85 inc. vat -
Sandvik Coromant 570-25L151.3-08-25 T-Max™ Q-Cut head for groovingR 2 941,70 inc. vat -
Sandvik Coromant 570-25R151.21-20-25 T-Max™ Q-Cut head for groovingR 2 022,85 inc. vat
Write Your Own Review