Sandvik Coromant SBEX 12 04 ZZ H1P Auto FS insert for milling
Next
Sandvik Coromant SCMT 09 T3 08-KM 3005 CoroTurn™ 107 insert for turning
Previous
Sandvik Coromant SCMT 09 T3 08-KM 3005 CoroTurn™ 107 insert for turning
Previous
R 136,85
inc. vat
In stock
SKU
5749028
CoroTurn® 107 insert for turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroTurn® 107 insert for turning
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 3.6g |
| AN - Clearance Angle Major | 7deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 9.525mm |
| RE - Corner Radius | 0.7938mm |
| Insert Thickness | 3.96875mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 4.4mm |
| LE - Cutting Edge Effective Length | 8.725mm |
| L - Cutting Edge Length | 9.525mm |
| ORDCODE | SCMT 09 T3 08-KR H13A |
| CHANGEDATE | 2021-12-17 19:02:00.000 |
| Hand | N |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SC - Insert Shape Code | S |
| SSC - Insert Seat Size Code | 09 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MISO_SC09T3_1 |
| Grade | H13A |
| SUBSTRATE | HW |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | KR |
| CEDC - Cutting Edge Count | 4 |
| WEP - Wiper Edge Property | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant 745-080C6-21H CoroMill™ 745 face milling cutterR 18 389,65 inc. vat -
Sandvik Coromant 745-200Q60-21H CoroMill™ 745 face milling cutterR 42 412,00 inc. vat -
Sandvik Coromant 745-250Q60-21M CoroMill™ 745 face milling cutterR 41 053,85 inc. vat -
Sandvik Coromant 745-160Q40-21M CoroMill™ 745 face milling cutterR 26 486,80 inc. vat -
Sandvik Coromant 745-160Q40-21H CoroMill™ 745 face milling cutterR 31 982,65 inc. vat -
Sandvik Coromant 745-200Q60-21M CoroMill™ 745 face milling cutterR 35 756,95 inc. vat
Write Your Own Review