Sandvik Coromant 452.R-0635-045A0-CM H10F CoroDrill® 452 solid carbide reamer
Next
Sandvik Coromant 452.R-0635-032A0-CM H10F CoroDrill® 452 solid carbide reamer
Previous
Sandvik Coromant 452.R-0635-032A0-CM H10F CoroDrill® 452 solid carbide reamer
Previous
R 1 628,40
inc. vat
In stock
SKU
6010915
CoroDrill® 452 solid carbide reamer
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroDrill® 452 solid carbide reamer
| DCON - Connection Diameter | 7.9375mm |
|---|---|
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 85.29mm |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 500001/min |
| WT - Weight Of Item | 0.06kg |
| OAL - Overall Length | 101.6mm |
| OHX - Maximum Overhang | 55.27mm |
| LSC - Clamping Length | 50mm |
| LU - Usable Length | 50.8mm |
| L - Cutting Edge Length | 50.8mm |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 50.8mm |
| TG - Taper Gradient | 0 |
| DC - Cutting Diameter | 7.94mm |
| FHA - Flute Helix Angle | 0deg |
| TCHAL - Achievable Hole Tolerance Lower | 7.922mm |
| TCHAU - Achievable Hole Tolerance Upper | 7.95mm |
| LCF - Chip Flute Length | 55.88mm |
| SDL - Step Diameter Length | 5.95mm |
| STA - Step Included Angle | 90deg |
| PHD - Premachined Hole Diameter | 6.34mm |
| PLGL - Plug Length | 16.31mm |
| ORDCODE | 452.R-0794-029A0-CM H10F |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CYLR_R3125_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 0 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 0 |
| BMC - Body Material Code | 2 |
| CHANGEDATE | 2021-12-20 22:00:00.000 |
| Hand | R |
| TCDCON - Connection Diameter Tolerance | h7 |
| Grade | H10F |
| SUBSTRATE | HF |
| BSG - Basic Standard Group | COROMANT |
| ZEFP - Peripheral Effective Cutting Edge Count | 6 |
| NOF - Flute Count | 6 |
| NROTF - Non Rotating Functionality | False |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
| LOCAP - Location Aid Property | False |
More from Sandvik Coromant
Write Your Own Review