Sandvik Coromant SL-PSSNR-40-12HP-X T-Max™ P head for turning
Next
Sandvik Coromant SL-PDJNR-32-15HP T-Max™ P head for turning
Previous
Sandvik Coromant SL-PDJNR-32-15HP T-Max™ P head for turning
Previous
R 6 251,40
inc. vat
In stock
SKU
5856118
T-Max® P head for turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
T-Max® P head for turning
| CP - Coolant Pressure | 8000000Pa |
|---|---|
| DCON - Connection Diameter | 32mm |
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 40mm |
| TQ - Torque | 5Nm |
| WT - Weight Of Item | 0.154kg |
| OAL - Overall Length | 43.8mm |
| OHX - Maximum Overhang | 40mm |
| KAPR - Tool Cutting Edge Angle | 93deg |
| RMPX - Maximum Ramping Angle | 27deg |
| BAWS - Workpiece Side Body Angle | 0deg |
| BAMS - Machine Side Body Angle | 0deg |
| WF - Functional Width | 27mm |
| HF - Functional Height | 0mm |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | -6deg |
| LAMS - Inclination Angle | -7deg |
| AN - Clearance Angle Major | 0deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 12.7mm |
| RE - Corner Radius | 0.79375mm |
| Insert Thickness | 6.35mm |
| ORDCODE | SL-PDJNL-32-15HP |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_SLHDS_C0320_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 1 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 7 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-06-15 15:01:00.000 |
| MTP - Clamping Type Code | P |
| CUTINT_MASTER - Part 2 Of Cutting Item Interface Identifiers | WISO_DN1506_1 |
| Hand | L |
| MIID - Master Insert Identification | DNMG 15 06 08 |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 2 |
| SC - Insert Shape Code | D |
| SSC - Insert Seat Size Code | 15 |
| CXST - Coolant Exit Supply Type. | 1 |
| CICT - Cutting Item Count | 1 |
| DPC - Damping Property | False |
| NROTF - Non Rotating Functionality | True |
| RTOF - Rotating Functionality | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant RAG551.31-252506-30 T-Max™ Q-Cut head for groovingR 5 836,25 inc. vat -
Sandvik Coromant RAG551.31-252506-40 T-Max™ Q-Cut head for groovingR 5 836,25 inc. vat -
Sandvik Coromant RAG551.31-251214-30 T-Max™ Q-Cut head for groovingR 5 836,25 inc. vat
Write Your Own Review