Sandvik Coromant SVJBL 2525M 11 CoroTurn™ 107 shank tool for turning
Next
Sandvik Coromant SVJBL 2020K 16 CoroTurn™ 107 shank tool for turning
Previous
Sandvik Coromant SVJBL 2020K 16 CoroTurn™ 107 shank tool for turning
Previous
R 3 240,70
inc. vat
In stock
SKU
5751639
CoroTurn® 107 shank tool for turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroTurn® 107 shank tool for turning
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| LF - Functional Length | 152.4mm |
| TQ - Torque | 3Nm |
| WT - Weight Of Item | 1.08kg |
| OAL - Overall Length | 152.4mm |
| OHX - Maximum Overhang | 31.5mm |
| LSC - Clamping Length | 120.9mm |
| KAPR - Tool Cutting Edge Angle | 93deg |
| RMPX - Maximum Ramping Angle | 50deg |
| BAWS - Workpiece Side Body Angle | 0deg |
| BAMS - Machine Side Body Angle | 0deg |
| WF - Functional Width | 38.1mm |
| HF - Functional Height | 31.75mm |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | 0deg |
| LAMS - Inclination Angle | 0deg |
| AN - Clearance Angle Major | 5deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 9.525mm |
| RE - Corner Radius | 0.79375mm |
| Insert Thickness | 4.7625mm |
| H - Shank Height | 31.75mm |
| B - Shank Width | 31.75mm |
| ORDCODE | SVJBL 20 3D |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_VKT01_B2020_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 0 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 0 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-08-18 15:56:00.000 |
| MTP - Clamping Type Code | S |
| CUTINT_MASTER - Part 2 Of Cutting Item Interface Identifiers | WISO_VB1604_1 |
| Hand | L |
| MIID - Master Insert Identification | VBMT 16 04 08 |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SC - Insert Shape Code | V |
| SSC - Insert Seat Size Code | 16 |
| CICT - Cutting Item Count | 1 |
| DPC - Damping Property | False |
| NROTF - Non Rotating Functionality | True |
| RTOF - Rotating Functionality | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant 930-I40-P-20-145 ISO 7388-1 to CoroChuckâ„¢ 930R 13 395,20 inc. vat -
Sandvik Coromant 930-B30-P-12-103 MAS-BT 403 to CoroChuckâ„¢ 930R 11 481,60 inc. vat -
Sandvik Coromant 930-B40-P-12-110 MAS-BT 403 to CoroChuckâ„¢ 930R 12 756,95 inc. vat -
Sandvik Coromant 930-B30-P-06-088 MAS-BT 403 to CoroChuckâ„¢ 930R 12 629,30 inc. vat -
Sandvik Coromant 930-B30-P-12-138 MAS-BT 403 to CoroChuckâ„¢ 930R 12 055,45 inc. vat -
Sandvik Coromant 930-I40-P-12-188 ISO 7388-1 to CoroChuckâ„¢ 930R 14 671,70 inc. vat
Write Your Own Review