Sandvik Coromant C8-ASHR-40140-20-A Coromant Capto™ to rectangular shank adaptor
Next
Sandvik Coromant C8-SL70-RG-090 Coromant Capto™ to CoroTurn™ SL70 adaptor
Previous
Sandvik Coromant C8-SL70-RG-090 Coromant Capto™ to CoroTurn™ SL70 adaptor
Previous
R 10 459,25
inc. vat
In stock
SKU
5729783
Coromant Capto® to rectangular shank adaptor
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
Coromant Capto® to rectangular shank adaptor
| CP - Coolant Pressure | 8000000Pa |
|---|---|
| DFC - Functional Diameter | 55mm |
| DCON - Connection Diameter | 80mm |
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 53mm |
| WT - Weight Of Item | 4.8kg |
| OAL - Overall Length | 132.75mm |
| OHX - Maximum Overhang | 53mm |
| BAWS - Workpiece Side Body Angle | 90deg |
| WF - Functional Width | 55mm |
| HF - Functional Height | 31.75mm |
| LPR - Protruding Length | 84.75mm |
| OAH - Overall Height | 105mm |
| OAW - Overall Width | 110mm |
| RADH - Radial Body Height | 65mm |
| RADW - Radial Body Width | 55mm |
| DIX - Maximum Tool Changer Interference Diameter | 142mm |
| ORDCODE | C8-ASHA-55085-20-AM |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CCS01_C0800_1 |
| ADINTWS - Adaptive Interface Workpiece Direction | W_VKT01_B2020_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 3 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 6 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2021-12-21 07:00:00.000 |
| STDNO - Standard Number | ISO26623-1 |
| Hand | L |
| CCONWS - Workpiece Side Connection Count | 1 |
| DPC - Damping Property | False |
| DCP - Data Chip Provision | False |
| NROTF - Non Rotating Functionality | True |
| RTOF - Rotating Functionality | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant R216F-25 60 E-L P20A CoroMill™ 216F ball nose insertR 1 777,90 inc. vat -
Sandvik Coromant R216F-25 60 E-L 1010 CoroMill™ 216F ball nose insertR 1 964,20 inc. vat -
Sandvik Coromant R216-32C3-070 CoroMill™ 216 ball nose milling cutterR 10 239,60 inc. vat -
Sandvik Coromant R216F-30 70 E-L P20A CoroMill™ 216F ball nose insertR 2 221,80 inc. vat -
Sandvik Coromant R216F-08 24 E-L 1010 CoroMill™ 216F ball nose insertR 1 099,40 inc. vat
Write Your Own Review