Sandvik Coromant N151.2-300-30-5G 235 T-Max™ Q-Cut insert for grooving
Next
Sandvik Coromant N123J2-0600-RO 1105 CoroCut™ 1-2 insert for profiling
Previous
Sandvik Coromant N123J2-0600-RO 1105 CoroCut™ 1-2 insert for profiling
Previous
R 318,55
inc. vat
In stock
SKU
5736818
T-Max® Q-Cut insert for profiling
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
T-Max® Q-Cut insert for profiling
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 1g |
| KAPR - Tool Cutting Edge Angle | 110deg |
| RMPX - Maximum Ramping Angle | 90deg |
| BAMS - Machine Side Body Angle | 0deg |
| AN - Clearance Angle Major | 7deg |
| RE - Corner Radius | 1.5mm |
| Insert Thickness | 6.787mm |
| CW - Cutting Width | 3mm |
| CWTOLL - Cutting Width Lower Tolerance | -0.02mm |
| CWTOLU - Cutting Width Upper Tolerance | 0.02mm |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 1.3mm |
| RETOLL - Corner Radius Lower Tolerance | -0.02mm |
| RETOLU - Corner Radius Upper Tolerance | 0.02mm |
| ORDCODE | N151.2-300-30-4P 1125 |
| CHANGEDATE | 2022-06-23 10:17:00.000 |
| Hand | N |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 7 |
| SSC - Insert Seat Size Code | 30 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MCOR_CB2G30_1 |
| Grade | 1125 |
| COATING | PVD TiAlN |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | 4P |
| CEDC - Cutting Edge Count | 1 |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant SDJCR 1212K 11-S CoroTurn™ 107 shank tool for turningR 1 668,65 inc. vat -
Sandvik Coromant SDJCR 1212K 07-S CoroTurn™ 107 shank tool for turningR 1 668,65 inc. vat -
Sandvik Coromant SDJCR 123C-S CoroTurn™ 107 shank tool for turningR 1 668,65 inc. vat -
Sandvik Coromant SDJCR 12 3B CoroTurn™ 107 shank tool for turningR 1 875,65 inc. vat -
Sandvik Coromant SDJCR 1212F 07 CoroTurn™ 107 shank tool for turningR 1 668,65 inc. vat
Write Your Own Review