Sandvik Coromant R216.2-525 U-Max™ square shoulder milling cutter
Next
Sandvik Coromant R215-050C5-100L T-Max™ Long edge square shoulder milling cutter
Previous
Sandvik Coromant R215-050C5-100L T-Max™ Long edge square shoulder milling cutter
Previous
R 43 694,25
inc. vat
In stock
SKU
5743020
T-Max® Long edge square shoulder milling cutter
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
T-Max® Long edge square shoulder milling cutter
| DFC - Functional Diameter | 55mm |
|---|---|
| DCON - Connection Diameter | 80mm |
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 200mm |
| TQ - Torque | 5Nm |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 59001/min |
| WT - Weight Of Item | 5.54kg |
| OAL - Overall Length | 248mm |
| OHX - Maximum Overhang | 200mm |
| KAPR - Tool Cutting Edge Angle | 90deg |
| RMPX - Maximum Ramping Angle | 0deg |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | 0deg |
| LAMS - Inclination Angle | 5deg |
| AN - Clearance Angle Major | 15deg |
| RE - Corner Radius | 1.5875mm |
| Insert Thickness | 4.7498mm |
| LU - Usable Length | 169.926mm |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 150mm |
| W1 - Insert Width | 13.7668mm |
| DC - Cutting Diameter | 80mm |
| DCF - Cutting Diameter Face Contact | 76.8mm |
| GAMF - Radial Rake Angle | 0deg |
| GAMP - Axial Rake Angle | 4.9999998deg |
| AZ - Maximum Plunge Depth | 0mm |
| ORDCODE | R215-080C8-150L |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CCS01_C0800_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 0 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 0 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-05-16 19:20:00.000 |
| STDNO - Standard Number | ISO26623-1 |
| MTP - Clamping Type Code | S |
| CUTINT_MASTER - Part 2 Of Cutting Item Interface Identifiers | WISO_LD1904_1 |
| Hand | R |
| MIID - Master Insert Identification | LDHT 19 04 00 |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SC - Insert Shape Code | L |
| SSC - Insert Seat Size Code | 19 |
| CICT - Cutting Item Count | 2 |
| ZEFP - Peripheral Effective Cutting Edge Count | 2 |
| DPC - Damping Property | False |
| NROTF - Non Rotating Functionality | False |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
| CPDF - Cutting Pitch Differential | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant 930-B30-P-12-103 MAS-BT 403 to CoroChuckâ„¢ 930R 11 481,60 inc. vat -
Sandvik Coromant 930-I40-P-20-145 ISO 7388-1 to CoroChuckâ„¢ 930R 13 395,20 inc. vat -
Sandvik Coromant 930-I40-P-12-138 ISO 7388-1 to CoroChuckâ„¢ 930R 13 395,20 inc. vat -
Sandvik Coromant 930-B30-P-12-138 MAS-BT 403 to CoroChuckâ„¢ 930R 12 055,45 inc. vat -
Sandvik Coromant 930-B30-P-06-088 MAS-BT 403 to CoroChuckâ„¢ 930R 12 629,30 inc. vat -
Sandvik Coromant 930-I40-P-12-188 ISO 7388-1 to CoroChuckâ„¢ 930R 14 671,70 inc. vat
Write Your Own Review