Sandvik Coromant TLER-163D Top Lok shank tool for parting & grooving
Next
Sandvik Coromant TLER-162C Top Lok shank tool for parting & grooving
Previous
Sandvik Coromant TLER-162C Top Lok shank tool for parting & grooving
Previous
R 2 674,90
inc. vat
In stock
SKU
5752975
Top Lok shank tool for parting and grooving
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
Top Lok shank tool for parting and grooving
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| LF - Functional Length | 127mm |
| TQ - Torque | 5Nm |
| WT - Weight Of Item | 0.64kg |
| OAL - Overall Length | 127mm |
| OHX - Maximum Overhang | 50.8mm |
| BAWS - Workpiece Side Body Angle | 0deg |
| WF - Functional Width | 31.75mm |
| HF - Functional Height | 0mm |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | 0deg |
| LAMS - Inclination Angle | 0deg |
| Insert Thickness | 8.7376mm |
| H - Shank Height | 25.4mm |
| B - Shank Width | 25.4mm |
| CDX - Cutting Depth Maximum | 4.572mm |
| W1 - Insert Width | 4.953mm |
| ORDCODE | TLER-163C |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_VKT01_B1616_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 0 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 0 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2021-12-20 23:26:00.000 |
| MTP - Clamping Type Code | C |
| CUTINT_MASTER - Part 2 Of Cutting Item Interface Identifiers | WCOR_CL3L_1 |
| Hand | R |
| MIID - Master Insert Identification | TLG-3189L |
| SSC - Insert Seat Size Code | 3 |
| CICT - Cutting Item Count | 1 |
| NROTF - Non Rotating Functionality | True |
| RTOF - Rotating Functionality | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant C5-A391.20-15 060A Coromant Capto™ to Weldon adaptorR 5 649,95 inc. vat -
Sandvik Coromant C5-LC2040-53030M VDI to Coromant Capto™ clamping unitR 25 845,10 inc. vat -
Sandvik Coromant C4-PCLNL-27050-12HP T-Max™ P cutting unit for turningR 5 938,60 inc. vat -
Sandvik Coromant C5-LC2040-53040M VDI to Coromant Capto™ clamping unitR 25 845,10 inc. vat -
Sandvik Coromant C4-PCLNL-27050-12 T-Max™ P cutting unit for turningR 3 958,30 inc. vat -
Sandvik Coromant C5-A391.20-19 060 Coromant Capto™ to Weldon adaptorR 5 649,95 inc. vat
Write Your Own Review